środa, 4 września 2013

FAQ czyli najczęściej zadawane pytania przez zainteresowanych kupnem kociaka
 1. Kocur czy kotka?
  Wybór płci kociaka jest bardzo ważną kwestią dla przyszłych właścicieli. Chociaż wszystkie koty syberyjskie mają podobne główne cechy charakteru to występują jednak między nimi pewne różnice. Z naszych obserwacji wynika, że kotki to większe indywidualistki. To one stoją na szczycie „kociej hierarchii”. Kocury są większymi leniuszkami i zwykle również bardziej lubią pieszczoty i siedzenie na kolanach. Kocury są również nieco większe od kotek a ich futro wymaga zwiększonej pielęgnacji i regularnego czesania (na szczęście sprawia im to przyjemność :-) ). Kotki są mniej delikatne od kocurów i zwykle łatwiej znoszą podróżowanie. Są również bardziej gościnne niż kocury-faceci najbardziej lubią towarzystwo swoich opiekunów.
  Venus Contentus*PL & Vesper Contentus*PL

 2. Czy kot syberyjski może mieszkać razem z psem?
  Oczywiście! Koty syberyjskie świetnie dogadują się z psami. Przyzwyczajanie kota do psa jest łatwiejsze niż przyzwyczajenie go do drugiego kota.
  Petitek Contentus*PL & Bakuś


 3. Jak koty syberyjskie dogadują się z dziećmi?
  Syberyjczyki są spokojnymi kotami i doskonale dogadują się z dziećmi. Nie wykazują wobec nich agresji, są cierpliwe i delikatne. W naszej hodowli kocięta od pierwszych dni życia mają kontakt z 4-letnim Jasiem, a już wkrótce również z nowymi członkami rodziny :-)
  Jaś i Rubens Contentus*PL

 4. Czy kot syberyjski nie wywołuje objawów alergicznych?
  Niestety wywołuje. Z naszych obserwacji wynika, że nie ma różnicy między kotem syberyjskim a kotem innej rasy jeśli chodzi o alergie. Poziom alergenów u kotów jest cechą osobniczą i różni się u poszczególnych kotów. Według badań mniejszy poziom alergenów wykazują kotki niż kocury.

 5. Mam alergię. Czy mogę przyjechać do hodowli i sprawdzić jak reaguję na syberyjczyki?
  Niestety nie jest to dobry pomysł. W naszej hodowli mieszka kilkanaście kotów i poziom alergenów jest wysoki. Jeśli w badaniach została wykazana alergia na koty u nas na pewno ona również wystąpi.

 6. Czy dowozicie kociaki do nowych domów?
  Tak, preferujemy jednak odbiór osobisty kociaka. Nowy właściciel poznaje wtedy naszą hodowlę.

 7. Czy kociaki trafiają do nowych domów po kastracji/ sterylizacji?
  Nie. Nie popieramy wczesnej kastracji, każdy właściciel ustala zabieg z własnym weterynarzem. Zwykle zabieg wykonuję się jak kot ma około 10 miesięcy.

 8. Czy koty syberyjskie lubią podróżować?
  Lubią to może zbyt duże określenie, ale zwykle nie mają z tym problemów. Podczas podróży nie wolno wyjmować kota z transportera. Koty podczas jazdy nie chcą zwykle jeść ani pić, nie mają również potrzeby korzystania z kuwety. Na wszelki wypadek warto jednak zaopatrzyć się w jednorazowe podkłady i ręcznik papierowy.

 9. Co to jest kociak klasy PET?
  Jest to kociak przeznaczony „na kolanka”. Takiego kociaka należy w odpowiednim czasie poddać zabiegowi kastracji/sterylizacji.

 10. Czy mogę uczestniczyć w wystawie z kotem klasy PET?
  Tak. Taki kot może normalnie brać udział w wystawie.

 11. Czy mogę rozmnażać kota klasy PET?
  Nie. Taki kot nie ma praw hodowlanych.

 12. Co jedzą koty syberyjskie?
  Najważniejszy pokarm to chrupki. Zawierają wszystkie niezbędne składniki. Oprócz tego kotu można podawać od czasu do czasu puszkę, gotowaną pierś z kurczaka, tuńczyka w sosie własnym lub śmietankowy serek. Nie należy podawać kotu surowych jajek (ryzyko zarażenia Salmonellą!) oraz surowego mięsa (ryzyko zarażenia pasożytami!).
  miot "U" Contentus*PL

 13. Co piją koty syberyjskie?
  Wyłącznie wodę. Należy ją regularnie zmieniać. Nie wolno podawać kotom mleka!

 14. Co należy zabrać ze sobą przy odbiorze kociaka z hodowli?
  Transporter do przewozu kociaka oraz kocyk lub ręcznik.

 15. Czy mogę wyprowadzać kota na dwór na smyczy?
  Jeśli wiemy, że teren jest bezpieczny i nic nie grozi kotu to tak. Nie polecamy jednak tego robić bo zwykle dla kotów nie jest to przyjemność tylko niepotrzebny stres.
  Janosch na zimowym spacerze :-)

8 komentarzy:

 1. "Czy koty syberyjskie lubią podróżować?
  Lubią to może zbyt duże określenie, ale zwykle nie mają z tym problemów. "
  -przypomina mi się moje dolby digital stereo z Xarą jak przewożę ją autem.
  Pozdrawiam, Karolina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ma to po tacie, ten też zawsze wyje ;-)

   Usuń
 2. Kamelia nie znosi jeździć samochodem. Jak widzi, że pakujemy walizki to się chowa w jakimś zakamarku mieszkania i nawet dźwięk otwieranej puszki nie działa :) Równie mocno nie lubi wyczesywania, ale cóż, trzeba sobie jakoś radzić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie lubi czesania? :O to dziwne bo zwykle same się podstawiają. Black Jack na przykład jak widzi szczotkę natychmiast przybiega i czeka na swoją kolej :-)

   Usuń
  2. Jak my chcemy wyczesać Kamelcię, to możemy co najwyżej liczyć na to, że łaskawie nie będzie się przemieszczać zbyt szybko, kiedy my biegamy za nią ze szczotką na kolanach, z szaleństwem w oczach i staramy się chociaż po parę razy przejechać szczotką to tu, to tam ;)

   Usuń
  3. Po prostu ona uważa, że byłoby zbyt łatwo gdyby grzecznie stała i pozwalała się czesać :-) Ciekawa jestem jak teraz wygląda, bardzo proszę o jakieś zdjęcia ;>

   Usuń
 3. Tosia daje się czesać tylko kiedy "rujkuje". Wszystkie inne próby kończą się pełzaniem za nią i proszeniem żeby dała się dotknąć.
  Marcepan sam przychodzi do czesania kilka razy dziennie.
  :)

  OdpowiedzUsuń
 4. co się stanie jak kupie tego kota choć jestem uczulony tylko jednego

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...