wtorek, 22 maja 2012

Jak uzyskać CZARNEGO kota, czyli genetyki ciąg dalszy :-)

W naszym aktualnym planie hodowlanym jedynym z celów jest wyhodowanie czarnego solida.
Co oznacza określenie "solid"? Nazywamy tak koty o jednolitym umaszczeniu, bez żadnego pręgowania czy cętek. To umaszczenie nie jest zbyt łatwe do uzyskania, ponieważ o jego pojawieniu się decydują geny recesywne. Oznacza to, że do ujawnienia danego fenotypu ( czyli tego co widzimy,gdy patrzymy na kota) muszą być obecne dwa allele recesywne ( wersje) genu w genotypie ( czyli "programu" który steruje naszym kotem;-) ).
Jakie geny ma więc CZARNY SOLID?
Przede wszystkim takie, które są odpowiedzialne za brak pręgowania oraz takie, które odpowiadają za pojawienie się koloru czarnego. 
Nasza kotka sprowadzona z Rosji
CHERNAVA OBLOMOW-FIALKA *RU ( w domu nazywana Czarką)
jest kotem, który pozwoli nam właśnie uzyskać czarnego solida. Jeśli znajdziemy jej odpowiedniego "męża" który będzie albo homozygotą recesywną ( nie będzie pręgowany) lub też heterozygotą ( będzie pręgowany, lecz niesie gen nie-pręgowania) wtedy kocięta po tej parze będą solidami ( w przypadku homozygoty 100% kociaków, w przypadku heterozygoty 50% kociaków). Najlepiej byłoby znaleźć więc kocura solida :-) Czarka niesie srebro, które jest dominujące, więc kocur dla niej nie może być srebrny.
Przy odrobinie szczęścia uzyskamy więc takiego kota jak mama Czarki ( Damiana Slavicat of Fialka):

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...